Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.66.2017.2.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.66.2017.2.JKU
Brak prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Modernizacja świetlicy wiejskiej Etap I.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2017 r. (data wpływu 30 marca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 kwietnia 2017 r. (data wpływu 27 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Modernizacja świetlicy wiejskiej Etap I jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Modernizacja świetlicy wiejskiej Etap I. Wniosek został uzupełniony w dniu 27 kwietnia 2017 r. o doprecyzowanie opisu stanu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego ubiega się o przyznanie pomocy ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020, poddziałanie Efektywność energetyczna w budynkach publicznych. Nazwa projektu, który obejmuje te starania brzmi: Modernizacja świetlicy wiejskiej Etap I. Projekt jest przedsięwzięciem na obszarze subregionu i dotyczy poprawy efektywności energetycznej w budynku publicznym oraz ograniczenie emisji CO2. Obiekt Świetlicy Wiejskiej stanowi istotny społecznie obiekt w Gminie. Dotychczasowy stan techniczny i energetyczny budynku objętego projektem jest dalece niezadowalający. Budynek wykazuje znaczne straty energii cieplnej, co spowodowane jest nieocieplonymi ścianami, stropami i nieefektywnym systemem cieplnym. Istniejący budynek remizy strażackiej wraz z świetlicą wiejską powstał w latach 30 ubiegłego wieku. Budynek parterowy, niepodpiwniczony. Stolarka okienna i drzwiowa z profili PVC wyeksploatowana. Zaplanowany w projekcie zakres robót budowlanych obejmuje termomodernizację budynku poprzez poprawę izolacyjności przegród budowlanych w budynku, który charakteryzuje się dużą energochłonnością. Zakres prac obejmuje ocieplenie dachu oraz wymianę jego pokrycia, wymianę opraw oświetlenia na energooszczędne, wymianę instalacji grzewczej wykorzystującej odnawialne źródła energii, izolację ścian zew., fundamentowych i stropów. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zostanie zredukowana emisja zanieczyszczeń do powietrza poprzez wymianę starego systemu grzewczego na odnawialne źródło energii. Uzyska się dzięki temu zmniejszenie emisji CO2. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Produkty: Liczba zmodernizowanych energetycznie budynków: 1. Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE: 1. Powierzchnia użytkowa budynków poddanych termomodernizacji: 393,27m. Na wydatki ponoszone na realizację działań projektowych Gmina będzie otrzymywała faktury zakupu, z podatkiem od towarów i usług naliczonym. Ze względu na zakres oraz wartość planowanych zamówień i zakupów towarów i usług Gmina będzie dokonywała zakupów od zarejestrowanych, czynnych podatników VAT. Utrzymanie i prowadzenie świetlic wiejskich mieści się w zadaniach własnych gminy określonych ustawą o samorządzie gminnym oraz innymi ustawami szczegółowymi. Świetlica jest zatem ważnym elementem infrastruktury komunalnej. Gmina nie pobiera opłat za wykorzystywanie świetlicy. Jest ona udostępniana mieszkańcom nieodpłatnie. Gmina również nie udostępnia majątku w inny odpłatny sposób: nie ma wynajmu, dzierżawy itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right