Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2017, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.28.2017.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.28.2017.1.MJ
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, poniesionych w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę kredytu w rachunku bieżącym, z którego środki zostały przeznaczone na zasilenie płynności finansowej Grupy Kapitałowej w ramach systemu cash poolingu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, poniesionych w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę kredytu w rachunku bieżącym, z którego środki zostały przeznaczone na zasilenie płynności finansowej Grupy Kapitałowej w ramach systemu cash poolingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków, poniesionych w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę kredytu w rachunku bieżącym, z którego środki zostały przeznaczone na zasilenie płynności finansowej Grupy Kapitałowej w ramach systemu cash poolingu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca, spółka akcyjna, jako spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej, zawarł w 2013 r. z Bankiem, Spółką akcyjną (dalej: Pool-leader) i innymi spółkami Grupy umowę cash poolingu rzeczywistego. Wnioskodawca indywidualnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w 2013 r. zawarł ponadto z Bankiem umowę kredytu w rachunku bieżącym, którą to umowę przedłużano kolejnymi aneksami i umowami zmieniającymi (kredytu udzielono na finansowanie bieżących zobowiązań wynikających z wykonywanej działalności gospodarczej kredytobiorcy Wnioskodawcy). W okresie od 2013 r. Wnioskodawca przejściowo korzystał z udzielonego kredytu w rachunku bieżącym. W czasie, w którym linia kredytowa w rachunku bieżącym była aktywna, lecz Wnioskodawca nie korzystał z przyznanego kredytu bądź zaciągał kredyt sporadycznie dla potrzeb zachowania swojej bieżącej płynności, koszty odsetek, prowizji przygotowawczej i zabezpieczeń Wnioskodawca kwalifikował do kosztów podatkowych. Sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej, w tym w szczególności Pool-leadera, spowodowała, że w 2016 r. spółki Grupy (w tym Wnioskodawca) pobrały środki z przyznanych linii kredytowych i przelały środki z tych linii na rachunek cash poolingu, który zasilał płynność finansową całej Grupy Kapitałowej. Stan środków na rachunkach bankowych Wnioskodawcy, po wyłączeniu środków pochodzących z kredytu w rachunku bieżącym, wystarczał na obsługę finansowania bieżącej działalności Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right