Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2017, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.32.2017.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.32.2017.1.DP
Podatkowe rozliczenie kosztów inwestycji oraz amortyzacja środków trwałych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania kosztów podatkowych związanych z realizacją inwestycji w postaci nitki rurociągu oraz ustalenia wartości początkowej środków trwałych wytworzonych w ramach inwestycji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania kosztów podatkowych związanych z realizacją inwestycji w postaci nitki rurociągu oraz ustalenia wartości początkowej środków trwałych wytworzonych w ramach inwestycji.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną prowadzącą działalność na terytorium Polski oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w tym kraju. Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest Skarb Państwa.
Główną działalnością Wnioskodawcy jest eksploatacja sieci rurociągów transportujących ropę naftową z Rosji dla producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech, a także magazynowanie ropy naftowej na zlecenie. Transport ropy odbywa się poprzez dwie nitki Rurociągu (dalej: "Rurociąg"). Na przestrzeni lat Rurociąg był przedmiotem licznych inwestycji w celu jego rozbudowy oraz modernizacji.
Jedną z takich inwestycji przeprowadzonych przez Wnioskodawcę była rozbudowa III nitki Rurociągu. Taki rodzaj inwestycji charakteryzuje się szczególną specyfiką, bowiem w praktyce budowa rurociągu surowcowego służącego do transportu ropy naftowej długiego zasięgu jest realizowana na przestrzeni kilkunastu lat, a jego długość obejmuje setki kilometrów. Na jego trasie powstają liczne obiekty nadania i odbioru lub rozdziału transportowanej ropy, m.in.: stacje pomp, stacje sprężarkowe czy zbiorniki magazynowania.