Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2017, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.25.2017.1.BG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.25.2017.1.BG
czy w sytuacji dokapitalizowania spółki celowej kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu wniesienia aportem do spółki celowej wierzytelności Wnioskodawcy o wypłatę zysku będzie kwota odpowiadająca wartości środków pieniężnych stanowiących kwotę zysku należnego Wnioskodawcy
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 marca 2016 r. (data wpływu do Organu 24 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w sytuacji dokapitalizowania spółki celowej kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu wniesienia aportem do spółki celowej wierzytelności Wnioskodawcy o wypłatę zysku będzie kwota odpowiadająca wartości środków pieniężnych stanowiących kwotę zysku należnego Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w sytuacji dokapitalizowania spółki celowej kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu wniesienia aportem do spółki celowej wierzytelności Wnioskodawcy o wypłatę zysku będzie kwota odpowiadająca wartości środków pieniężnych stanowiących kwotę zysku należnego Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, która prowadzi działalność gospodarczą w branży nieruchomościowej. Spółka podlega (i podlegać będzie) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce. Działalność nieruchomościowa Wnioskodawcy jest prowadzona w formie spółek celowych, w których Wnioskodawca posiada udziały. Każda ze spółek celowych prowadzi odrębną inwestycję nieruchomościową. Wnioskodawca zamierza dokapitalizować spółki celowe w celu poprawy relacji pomiędzy wartością środków własnych spółki celowej stanowiących wkład kapitałowy inwestora a kwotą finansowania bankowego, która stanowi dług zewnętrzny spółki celowej. Dokapitalizowanie może nastąpić w ten sposób, że Wnioskodawca nie otrzyma wypłaty zysku (dywidendy) w związku ze swoim udziałem w spółce, lecz po powzięciu uchwały o wypłacie zysku wnosi do spółki jako wkład niepieniężny (aport) wierzytelność względem tej spółki o wypłatę zysku. W efekcie wniesienia wierzytelności aportem, wierzytelność wygasa w wyniku konfuzji (spółka staje się jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem z tego samego stosunku zobowiązaniowego). W zamian za wniesiony wkład, Wnioskodawca obejmuje udziały w spółce o łącznej wartości nominalnej odpowiadającej wartości wniesionej aportem wierzytelności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right