Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2017, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.35.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.35.2017.1.PS

w zakresie skutków podatkowych likwidacji Spółki

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2017 r. (data wpływu 23 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji Spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

"M." Spółka z o.o. (dalej jako: Spółka" lub Wnioskodawca" jest polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiod całości swoich dochodów. Spółka zamierza rozpocząć likwidację zmierzającą do wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców KRS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych (KSH"), działania likwidatorów zmierzają do zakończenia bieżących interesów spółki, ściągnięcia wierzytelności, wypełnienia zobowiązań i upłynnienia majątku spółki (282 § 1).

Aktualnie, Spółka posiada zaciągniętą pożyczkę, która została udzielona jej przez jedynego udziałowca członka zarządu. Spółka nie wyklucza, iż kwoty uzyskane ze ściągnięcia wierzytelności i upłynnienia majątku Spółki niewystarczą na pokrycie wszystkich zobowiązań. W rezultacie, może zaistnieć sytuacja, w której na moment zakończenia procesu likwidacyjnego i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców pożyczka nie zostanie spłacona, co spowoduje, że w bilansie po stronie pasywów będzie widniało niespłacone zobowiązanie z tego tytułu.Ww. zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Jednocześnie udziałowiec (pożyczkodawca)nie wyraża zgody na umorzenie pożyczki i zwolnienie Spółki z długu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00