Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2017, sygn. 0113-KDIPT3.4011.33.2017.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.33.2017.1.IL

Czy Kancelaria może potrącać 50% koszty uzyskania przychodu od części wynagrodzenia wypłacanej pracownikom za przeniesienie praw autorskich do utworów wytworzonych przez pracowników w ramach wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2017 r. (data wpływu 22 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania przez płatnika 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również - Kancelaria) jest Spółką jawną radców prawnych, której przedmiot działalności obejmuje wykonywanie usług z zakresu pomocy prawnej na zasadach określonych w ustawie o radcach prawnych. W szczególności zaś Kancelaria świadczy pomoc prawną na rzecz klientów, z którymi posiada zawarte umowy o świadczenie takiej pomocy.

Z uwagi na prowadzoną działalność Kancelaria zatrudnia pracowników, w tym radców prawnych, aplikantów radcowskich i prawników (magistrów prawa). Pracownicy Kancelarii w ramach swoich zadań tworzą utwory podlegające ochronie prawno-autorskiej, co odnosi się do opinii lub informacji prawnych, umów oraz pism procesowych.

Do umów o pracę Wnioskodawca zamierza wprowadzić zapisy przewidujące, że pracownikom przysługuje pełnia autorskich praw majątkowych i osobistych do utworów tworzonych w ramach wykonywania obowiązków pracowniczych (z wyłączeniem osób trzecich), a pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe do utworów stworzonych przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy z chwilą przyjęcia utworu przez pracodawcę. Wnioskodawca zamierza również wprowadzić do umów o pracę postanowienia dotyczące podziału czasu pracy poświęcanego przez każdego z pracowników na tworzenie utworów oraz wykonywanie innych obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie postanowienia dotyczące podziału wynagrodzenia na dwa elementy: na wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do utworu na pracodawcę oraz na wynagrodzenie za pracę dotyczące pozostałych obowiązków służbowych. Podział ten określony zostanie przy zastosowaniu swego rodzaju ryczałtu ustalonego przy uwzględnieniu dotychczasowego przebiegu pracy danego pracownika i wykonywanych przez niego zadań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00