Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2017, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.65.2017.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.65.2017.1.MW
prawo do obniżania kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego na podstawie faktur zawierających skróconą nazwę nabywcy, bez konieczności wystawiania not korygujących do tych faktur
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2017 r. (data wpływu 21 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżania kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego na podstawie faktur zawierających skróconą nazwę nabywcy, bez konieczności wystawiania not korygujących do tych faktur jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżania kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego na podstawie faktur zawierających skróconą nazwę nabywcy, bez konieczności wystawiania not korygujących do tych faktur.
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny/ zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dalej również: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność podlegającą opodatkowaniu.
Pełna nazwa Spółki to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, a skrócona nazwa Spółki zgodnie z regulacjami Kodeksu spółek handlowych, to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Takie nazwy wynikają ze statutu Spółki oraz zostały wskazane we właściwych zgłoszeniach, m.in. na potrzeby podatku od towarów i usług.
Ze względu na długą nazwę Spółki, nie wszyscy kontrahenci oraz instytucje mają praktyczną możliwość jej stosowania w pełnej czy skróconej formie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Ograniczenia w tym zakresie wynikają przede wszystkim z funkcjonalności wykorzystywanego oprogramowania i limitu znaków przeznaczonych na wpisanie nazwy Spółki. Część kontrahentów kieruje do Spółki oficjalne pisma w tym zakresie, informując także o braku możliwości wpisania nazwy zgodnej z Kodeksem spółek handlowych, np. na potrzeby zgłoszeń celnych, z uwagi na ograniczenia systemowe oprogramowania wykorzystywanego przez organy właściwe w tym zakresie. W konsekwencji, niektórzy z kontrahentów Spółki oraz niektóre instytucje stosują ogólnie przyjęty w obrocie skrót dotyczący spółek z ograniczoną odpowiedzialnością: Sp. z o.o., a nazwa Spółki w postaci Sp. z o.o. sp.k. jest umieszczana m.in. na fakturach wystawionych przez jej kontrahentów dokumentujących nabycie przez Spółkę towarów i usług związanych z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right