Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.83.2017.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.83.2017.1.JG

w zakresie zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży używanych samochodów, które zostały przewłaszczone od kredytobiorców, oraz w zakresie określenia kwoty nabycia tych samochodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2017 r. (data wpływu 11 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży używanych samochodów, które zostały przewłaszczone od kredytobiorców, oraz w zakresie określenia kwoty nabycia tych samochodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży używanych samochodów, które zostały przewłaszczone od kredytobiorców, oraz w zakresie określenia kwoty nabycia tych samochodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Spółka świadczy na terytorium Polski usługi finansowe, tj. usługi w zakresie udzielania pożyczek pieniężnych na rzecz osób fizycznych poza systemem bankowym.

Pożyczki udzielane są przez Spółkę w dwóch formach, tj. jako pożyczka na zakup samochodu lub pożyczka pod zastaw samochodu. W obydwu przypadkach wraz z umową pożyczki zawierana jest umowa przewłaszczenia samochodu na zabezpieczenie, poprzedzana wyceną wartości samochodu mającej stanowić przedmiot zabezpieczenia. Zgodnie z postanowieniami umowy, w momencie udzielenia pożyczki dochodzi do częściowego przewłaszczenia pojazdu na zabezpieczenie (tj. w zakresie 49% własności) z opcją przewłaszczenia pozostałych 51% pod warunkiem wypowiedzenia umowy pożyczki, co może nastąpić w razie opóźnienia dłużnika w regulowaniu należności wobec Spółki. W takim przypadku, przez oznaczony czas (np. 30 dni od upływu terminu płatności Spółka monitoruje stan zadłużenia dłużnika, po czym np. w 30-tym dniu opóźnienia, w razie braku otrzymania spłaty zaległej należności, dochodzi do wypowiedzenia umowy pożyczki w trybie natychmiastowym (spełnienie warunku pełnego przewłaszczenia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00