Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2017, sygn. 2461-IBPP2.4512.228.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPP2.4512.228.2017.1.MK
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku refakturowania na najemców kosztów mediów oraz ustalenie stawki VAT jaka powinna być stosowana przez Wnioskodawcę w przypadku refakturowania na najemców kosztów mediów tzn. stawka podstawowa 23%, czy stawka wynikająca z faktur wystawianych na Wnioskodawcę przez dostawców mediów.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2017 r. (data wpływu 28 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy refakturowaniu mediów oraz stawki podatku VAT dla mediów refakturowanych przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy refakturowaniu mediów oraz stawki podatku VAT dla mediów refakturowanych przez Wnioskodawcę.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca m.in. wynajmuje w posiadanej nieruchomości powierzchnie biurowe, magazynowe oraz produkcyjne.
Zgodnie z zapisami zawieranych umów najmu, najemca obok czynszu odrębnie jest obciążany kosztami opłat dodatkowych (w skład których wchodzą opłaty m.in. za energię elektryczną, gaz, wodę i ścieki dalej: media). W takich sytuacjach, umowy o dostawy mediów zawierane są przez Wnioskodawcę z ich bezpośrednimi dostawcami. Ze względu na wymogi formalno-techniczne nie ma bowiem możliwości zawarcia przez najemców bezpośrednich umów z dostawcami mediów. Rozliczanie opłat za media odbywa się poprzez ich refakturowanie na najemców (odprzedaż przedmiotowych usług) bez doliczania marży. Wnioskodawca nie czerpie żadnych korzyści finansowych z tytułu przenoszenia opłat za media. Refakturowanie następuje na podstawie odrębnej faktury, a kwoty za media nie są wliczane w ogólną kwotę czynszu.