Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.22.2017.1.MPE, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.22.2017.1.MPE
Czynność rotacji paliwa pomiędzy bazami magazynowymi na terenie kraju nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i 2 ustawy, lecz stanowi czynność opodatkowaną w ramach świadczonej przez Wnioskodawcę na rzecz Agencji usługi magazynowania (przechowania) paliw.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego2017 r. (data wpływu 7 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że czynność rotacji paliwa pomiędzy bazami magazynowymi nie stanowi odpłatnej dostawy towarów lecz następuje w ramach świadczonej usługi magazynowania (przechowania) paliw - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że czynność rotacji paliwa pomiędzy bazami magazynowymi nie stanowi odpłatnej dostawy towarów lecz następuje w ramach świadczonej usługi magazynowania (przechowania) paliw.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka Akcyjna (dalej Wnioskodawca lub Spółka) jest jednym z największych podmiotów w branży naftowej w Europie Środkowo - Wschodniej zajmującym się m.in. produkcją paliw. Ze względu na charakter działalności Spółka posiada powierzchnie magazynowe (zbiorniki), które wykorzystuje do przechowywania produktów oraz wyrobów gotowych, powstałych w realizowanym przez siebie procesie produkcyjnym oraz towarów (paliw) nabytych od podmiotów trzecich. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje także wynajmu powierzchni magazynowych na rzecz podmiotów trzecich.
Wynajem powierzchni magazynowych świadczony jest na rzecz podmiotów, realizujących nałożone ustawowo zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi, jak również tworzenia i utrzymywania zapasów agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych oraz nadzorowania zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw. Jednym z podmiotów zobligowanych do tworzenia i utrzymywania zapasów jest Agencja Rezerw Materiałowych (dalej: Agencja lub ARM).