Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2017, sygn. 1462-IPPB4.4511.37.2017.1.MS2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPB4.4511.37.2017.1.MS2

Otrzymanie przez Wnioskodawczynię w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności spłaty ekwiwalentnej do posiadanego udziału w nieruchomości, nie powoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie dla niniejszego rozstrzygnięcia ma okoliczność, że spłata otrzymana w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności nie przekroczyła wartości udziału jaki Wnioskodawczyni posiadała w nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2016 r. (data wpływu 17 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku i zniesieniem współwłasności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku i zniesieniem współwłasności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 kwietnia 2014 r. zmarł tata Wnioskodawczyni. W związku z tym faktem, prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego, z dnia 3 września 2014 r., nastąpiło stwierdzenie ustawowego nabycia spadku po zmarłym. Spadkobiercami zostali żona zmarłego, syn oraz dwie córki (w tym Wnioskodawczyni). Każdy ze spadkobierców nabył prawo dziedziczenia spadku w równych częściach, tj. po 1/4 (jednej czwartej). Spadek obejmuje udział taty we współwłasności nieruchomości gruntowej zabudowanej, tj. prawo własności do 1/2 (połowy) tej nieruchomości. W dniu 2 listopada 2015 r. zmarła mama Wnioskodawczyni. Prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego , z dnia 4 marca 2016 r., nastąpiło stwierdzenie nabycia wprost spadku po mamie (testament własnoręczny). Spadkobiercami została Wnioskodawczyni i jej siostra, każda w 1/3 (jednej trzecie) części, oraz wnuk i wnuczka, każde w 1/6 (jednej szóstej) części. Przedmiotem spadku był posiadany przez mamę udział we współwłasności wspomnianej nieruchomości. Fakt nabycia spadku po każdym z rodziców Wnioskodawczyni zgłosiła w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, tj. , w terminie nieprzekraczającym ustawowych 6 miesięcy. Reasumując powyższe zdarzenia cała nieruchomość rodziców stanowiąca masę spadku przypadła kilku spadkobiercom legitymizującym się współwłasnością ułamkową. Wykonany został przez rzeczoznawcę operat szacunkowy określający wartość rynkową nieruchomości. Troje spadkobierców, tj. brat oraz jego córka i syn (wnuki spadkodawców) zgłosili zamiar spłacenia udziału Wnioskodawczyni w spadku po przeniesieniu na nich posiadanego przez Wnioskodawczynię prawa własności. Wysokość spłaty jest równa wartości tego udziału, tzn. stanowi 8/24 część wartości rynkowej nieruchomości. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane w ramach sądowego działu spadku - po obojgu rodzicach, ze zniesieniem współwłasności przeprowadzonego w Sądzie Rejonowym w dniu 9 grudnia 2016 r. Spłata ma nastąpić do końca 2018 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00