Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2017, sygn. 1061-IPTPB1.4511.886.2016.2.SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.886.2016.2.SJ
Czy Wnioskodawca może zakupić mieszkanie własnościowe na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować je indywidualną stawką w wysokości 10% rocznie oraz obciążać odpisami amortyzacyjnymi koszty podatkowe?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2016 r. (data wpływu 13 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie rzeczoznawstwa (motoryzacyjne, maszyny i urządzenia). Dla celów podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozlicza dochód w formie podatku dochodowego (18%). Zgodnie z przepisami prawa, prowadzi ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonowane są metodą kasową.
Głównym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy są Wilczkowice Średnie, które stanowią Jego centrum życiowe, gdzie skoncentrowane są Jego sprawy rodzinne, osobiste i majątkowe. W ramach działalności gospodarczej prowadzi współpracę z organami sprawiedliwości, organami ścigania oraz z firmami odszkodowawczymi. Wnioskodawca został ustanowiony biegłym przy Sądzie Okręgowym. Prezes Sądu Okręgowego nadał Wnioskodawcy uprawnienia biegłego (w specjalności rekonstrukcja wypadków drogowych i technika motoryzacyjna) terminowo - do 31 grudnia 2020 r. Dodatkowo, Wnioskodawca w zakresie szacowania ryzyka oraz ustalania wartości szkód, współpracuje z firmą odszkodowawczą. W ramach podjętej współpracy Wnioskodawca musi dojeżdżać do sądów oraz do siedziby firmy odszkodowawczej. Dojazdy (często codziennie) z miejsca zamieszkania Wnioskodawcy do były czasochłonne, kosztowne i wyczerpujące. W związku z powyższym, na potrzeby prowadzonej działalności, Wnioskodawca wynajmuje lokal mieszkalny w . Wydatki za wynajem mieszkania stanowią koszt uzyskania przychodu. Najem lokalu mieszkalnego będącego de facto tylko bazą noclegową, długofalowo jest nieekonomiczny, w związku z czym, Wnioskodawca postanowił zakupić mieszkanie własnościowe. Zakupione mieszkanie będzie służyło wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Do czasu zakończenia aktualnej, wyżej opisanej współpracy, mieszkanie wykorzystywane będzie jako baza noclegowa, natomiast po zakończeniu świadczenia usług na terenie , będzie wynajmowane dla osób fizycznych oraz firm i będzie stanowiło dodatkowe źródło uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal mieszkalny będzie własnością Wnioskodawcy, wprowadzony do działalności gospodarczej jako środek trwały i amortyzowany. Mieszkanie będzie miało powierzchnię około 60-70 m, gdyż w ocenie Wnioskodawcy takiej wielkości mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku wynajmu nieruchomości na terenie miasta . i stanowią dobrą lokatę kapitału.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right