Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2017, sygn. 3063-ILPP1-1.4512.122.2016.2.MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP1-1.4512.122.2016.2.MW

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa i terminu obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 28 października 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 stycznia 2017 r. (data wpływu 12 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z aktualizacją zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Wniosek uzupełniono w dniu 12 stycznia 2017 r. o potwierdzenie uiszczenia brakującej, należnej opłaty od wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W okresie do czerwca 2016 roku Wnioskodawca otrzymywał dochody najpierw z tytułu umowy o pracę, w międzyczasie i po rozwiązaniu umowy o pracę z tytułu umów zleceń. W tym czasie nie posiadał własnej działalności gospodarczej i nie był czynnym podatnikiem VAT. Już w trakcie zatrudnienia Wnioskodawca planował otworzyć działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko. W związku z tym Zainteresowany dążył do rozwiązania stosunku pracy z ówczesnym pracodawcą, jednak z uwagi na charakter jego pracy, zakres odpowiedzialności i konieczność przekazania obowiązków innym osobom, jak również uwarunkowania wynikające z Kodeksu Pracy umowy wiążące go z firmą, w której był uprzednio zatrudniony uległy rozwiązaniu dopiero w czerwcu 2016 roku. W międzyczasie chcąc jak najszybciej założyć własną działalność gospodarczą dokonał wydatków inwestycyjnych na zakup zestawu komputerowego oraz oprogramowania specjalistycznego niezbędnego do przyszłej działalności gospodarczej. Faktury te zostały wystawione w miesiącu grudniu 2015 r. na imię i nazwisko Wnioskodawcy oraz jego adres zamieszkania. Jedna z ww. faktur zawiera również numer PESEL Wnioskodawcy. W związku z tym, że rozwiązanie umów wiążących Wnioskodawcę z poprzednim pracodawcą przesunęło się znacząco w czasie wbrew oczekiwaniom Wnioskodawcy, mógł rozpocząć swoją działalność gospodarczą dopiero dnia 1 lipca 2016 r. W związku z tym Wnioskodawca dokonał rejestracji w CEIDG podając jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej również dzień 1 lipca 2016 r. W tym samym dniu złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w celu rejestracji na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny. W zgłoszeniu tym Wnioskodawca wybrał kwartalne okresy składania deklaracji VAT (przy czym nie korzysta z metody kasowej) oraz wskazał, że pierwszą deklarację VAT będzie składał za trzeci kwartał 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00