Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2016, sygn. IPPB3/4510-952/15-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-952/15-2/DP
1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka może zaliczyć zapłaconą karę umowną do kosztów uzyskania przychodów? 2. W którym momencie Spółka powinna zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2015 r. (data wpływu 9 listopada 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej oraz momentu zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej oraz momentu zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zawarła z P. S.A. w We umowę na dostarczenie paliwa gazowego do instalacji znajdującej się w budynku wykorzystywanym na potrzeby własne w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Umowa kompleksowa jest umową standardową, zawartą zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy Prawo energetyczne. Jest obligatoryjna dla wszystkich Odbiorców tego gazu. Wzorzec umowy dostarczył Sprzedawca P.
Zgodnie z zapisami umownymi Wnioskodawca został zobowiązany do zapłaty kary umownej za każdy 1 m Paliwa gazowego, stanowiącego różnicę między minimalną ilością roczną, a ilością faktycznie odebraną w wysokości siedemdziesięciu pięciu procent (75%) ceny za paliwo gazowe należnej Sprzedawcy, obliczonej zgodnie z Taryfą obowiązującą w ostatnim dniu danego Roku umownego, w którym nastąpiło nieodebranie, jeżeli w którymkolwiek roku umownym nie odbierze minimalnej ilości rocznej paliwa gazowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right