Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2016, sygn. 1462-IPPP2.4512.682.2016.1.MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP2.4512.682.2016.1.MT
w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów dokonanych przed dniem formalnej rejestracji w zakresie VAT oraz dokonania aktualizacji zgłoszenia VAT-R w zakresie daty rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2016 r. (data wpływu 14 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów dokonanych przed dniem formalnej rejestracji w zakresie VAT oraz dokonania aktualizacji zgłoszenia VAT-R w zakresie daty rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów dokonanych przed dniem formalnej rejestracji w zakresie VAT oraz dokonania aktualizacji zgłoszenia VAT-R w zakresie daty rozpoczęcia wykonywania czynności opodatkowanych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 10 marca 2016 roku Wnioskodawczyni założyła firmę i rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia restauracji i innych stałych placówek gastronomicznych (kod PKD 56.10.A). Zamiarem Wnioskodawczyni od pierwszego dnia prowadzenia działalności, było uzyskanie statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług, rezygnując ze zwolnienia w oparciu o art. 113 ust. 9 ustawy VAT. Zakładając działalność gospodarczą Wnioskodawczyni była przekonana, że dokonując rejestracji w jednym okienku dopełniła wszelkich formalności związanych z rejestracją firmy. Działalność Wnioskodawczyni polegająca na prowadzeniu placówki gastronomicznej mieści się w wynajętym lokalu, który na potrzeby specyfiki prowadzonej działalności musiał najpierw przejść adaptację w postaci remontu i dostosowania wynajętych pomieszczeń dla potrzeb prowadzenia placówki gastronomicznej. Tym samym od samego początku Wnioskodawczyni chciała skorzystać z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych materiałów remontowych, wykonanych usług czy zakupionych środków trwałych, które będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania działalności opodatkowanej. W pierwszych miesiącach prowadzonego remontu Wnioskodawczyni nie miała żadnej sprzedaży. Dopiero w czerwcu wystąpiła pierwsza sprzedaż, która została udokumentowana fakturą VAT sprzedaży z wykazanym podatkiem VAT należnym 23%. Ponadto od samego początku tj. od miesiąca marca 2016 r. prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą Wnioskodawczyni zachowywała się jako czynny podatnik VAT składając deklarację VAT-7 wykazując w nich zakup materiałów i usług i kwotę podatku VAT naliczonego do odliczenia, a dokonując sprzedaży w miesiącu czerwcu 2016 wykazując ją jako sprzedaż opodatkowaną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right