Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2016, sygn. IPPP2/4512-532/16-4/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-532/16-4/MT

w zakresie obowiązków podatkowych rolnika ryczałtowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2016 r. (data wpływu 14 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 września 2016 r. (data wpływu 30 września 2016 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organ z dnia 19 września 2016 r. nr IPPP2/4512-532/16-2/MT (skutecznie doręczone 22 września 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązków podatkowych rolnika ryczałtowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie obowiązków podatkowych rolnika ryczałtowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 31 lipca 2015 r. Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość gruntową gospodarstwo rolne o powierzchni 12,9022 ha. Jednocześnie, z tym dniem na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 1 oraz art. 4, art. 7, art. 16 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników Wnioskodawczyni zaczęła podlegać ubezpieczeniu społecznemu jako rolnik. Od 20 sierpnia 2015 r. Wnioskodawczyni wykupiła także obowiązkowe ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Z wykształcenia również Wnioskodawczyni jest rolnikiem.

Zgodnie z wypisem z rejestru gruntu działka ta oznaczona jest symbolem LZR oraz R, a w studium zagospodarowania przestrzennego posiada ona status działki pod produkcję rolną oraz zieleń parkową. Na jej terenie znajduje się park o charakterze krajobrazowym, dlatego obiekt ten jest pod stałą opieką konserwatora zabytków. Celem Wnioskodawczyni jest przywrócenie dawnej świetności gospodarstwa rolnego oraz parku. Aby Wnioskodawczyni mogła zrealizować powyższe zamiary musi uporzadkować teren, w taki sposób, który umożliwi jej produkcję rolną i sadowniczą. Aby wykonywać niezbędne prace we wrześniu 2015 r. Wnioskodawczyni zakupiła traktor i do chwili obecnej go użytkuje. Ponadto Wnioskodawczynii wystąpiła o warunki zabudowy zagrodowej i je otrzymała. Uprawomocnia się one 30 czerwca 2016 r., wtedy też Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Niestety poprzedni właściciel nieruchomości rolnej nie interesował się nią, co doprowadziło do dewastacji obiektu oraz licznego wysiewu samosiejek drzew i krzewów na gruntach rolnych. Wnioskodawczyni dodaje, że na terenie nieruchomości gruntowej nie ma lasu w rozumieniu ustawy o lasach. Aby Wnioskodawczyni mogła przywrócić dawną świetność parku krajobrazowego oraz prowadzić produkcję rolną i sadowniczą Wnioskodawczyni musi dokonać wycinki drzew i krzewów z porzuconych pól ornych oraz usunąć martwe drzewa. Wnioskodawczyni posiada wszelkie zgody w tym zakresie z Urzędu Gminy oraz od konserwatora zabytków. Wnioskodawczyni przewiduje, że uporządkowanie terenu potrwa około dwóch lat. Ścięte drzewa Wnioskodawczyni zamierza sprzedawać w formie nieprzerobionej, głównie jako drewno opałowe, kłody drzew na opał, metrowe odcinki drewna na opał, niepołupane ani niepocięte. Wnioskodawczyni rozważa, możliwość sprzedaży drewna przerobionego na drewno opałowe połupane i pocięte. Wnioskodawczyni zaznacza, że cała wycinka drzewostanu pochodzić będzie z gruntów rolnych. Sprzedaż drewna będzie trwać, aż do momentu uporządkowania gruntów rolnych, tak jak wyżej Wnioskodawczyni wspomniała ma nadzieję, że potrwa to około dwóch lat. Wnioskodawczyni sprzedaży dokonywać będzie na rzecz osób fizycznych, czy innych podmiotów, między innymi prowadzących działalność gospodarczą. Jako rolnik ryczałtowy Wnioskodawczyni ma prawo do sprzedaży produktów rolnych oraz drewna z własnej działalaności rolnej. Działania Wnioskodawczyni dotyczyć będą tylko i wyłącznie działalności rolnej. Wnioskodawczyni nie prowadzi ani nie będzie prowadziła żadnej innej działalności zarobkowej o innym charakterze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00