Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2016, sygn. IPPB3/4510-619/16-3/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-619/16-3/KK
1. Jaki będzie koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia, w szczególności sprzedaży, udziałów bądź akcji Spółki zależnej przez Spółkę? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w momencie odpłatnego zbycia udziałów bądź akcji w Spółce zależnej (które to udziały nabyte zostaną w ramach transakcji wymiany udziałów), na rzecz tej spółki w celu ich umorzenia, przychodem Wnioskodawcy będzie wynagrodzenie za zbywane w celu umorzenia udziały bądź akcje, przy czym wynagrodzenie to nie będzie stanowiło przychodu podlegającego opodatkowaniu, o ile będzie niższe lub równe poniesionym wydatkom na ich nabycie odpowiadających wartości nominalnej udziałów własnych wydanych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów w zamian za nabyte udziały bądź akcje Spółki zależnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2016 r. (data wpływu 6 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia oraz zbycia w celu umorzenia udziałów bądź akcji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia oraz zbycia w celu umorzenia udziałów bądź akcji.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej również: Spółka bądź SPV) planuje, że stanie się większościowym wspólnikiem bądź akcjonariuszem Spółki zależnej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, dalej: Spółka zależna), uzyskując jednocześnie bezwzględną większość głosów w Spółce zależnej, natomiast wspólnik bądź wspólnicy albo alternatywnie akcjonariusz bądź akcjonariusze Spółki zależnej otrzymają w zamian udziały w Spółce. Przedmiotowa transakcja będzie przeprowadzona w następstwie podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Następnie, po podjęciu uchwały, udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostaną pokryte poprzez wniesienie wkładów niepieniężnych w postaci udziałów bądź akcji w Spółce zależnej. Skutkiem tej transakcji będzie uzyskanie przez Wnioskodawcę bezwzględnej większości praw głosu w Spółce zależnej. Transakcja ta spełniać będzie przesłanki tzw. wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. dalej: ustawa o CIT). Do wymiany udziałów dojdzie poprzez wniesienie udziałów bądź akcji przez wspólnika/akcjonariusza posiadającego bezwzględną większość głosów w Spółce zależnej bądź alternatywnie przez jednoczesne wniesienie akcji/udziałów przez wspólnika/akcjonariusza posiadającego bezwzględną większość głosów w Spółce zależnej oraz innego wspólnika/akcjonariusza nieposiadającego bezwzględnej większości głosów w Spółce zależnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right