Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2016, sygn. IPPB4/4511-771/16-2/JK3, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-771/16-2/JK3
w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia udziału w nieruchomościach na podstawie umowy kupna - sprzedaży
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 20015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2016 r. (data wpływu 8 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia udziału w nieruchomościach na podstawie umowy kupna - sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji w indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia udziału w nieruchomościach na podstawie umowy kupna - sprzedaży.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
- Wnioskodawca jest: (i) osobą fizyczną, (ii) posiadającą w Polsce miejsce zamieszkania oraz (iii) podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT.
- Wnioskodawca zamierza odpłatnie nabyć, od: (i) osoby fizycznej, (ii) posiadającej w Polsce miejsce zamieszkania oraz (iii) podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT (osoba fizyczna), na podstawie umowy sprzedaży, następujące prawa:
- prawo własności do nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem mieszkalnym z garażem, (dalej: nieruchomość 1), oraz
- prawo odrębnej własności do lokalu mieszkalnego, z własnością którego związany jest udział wynoszący 1/2 części nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli budynku. Ze względu na trwającą procedurę przekształcenia ww. prawa użytkowania wieczystego, o ile przed umową sprzedaży dojdzie do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przedmiotem sprzedaży będzie już prawo własności do tej nieruchomości (dalej: nieruchomość 2).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right