Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2016, sygn. IPPB3/4510-589/16-3/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-589/16-3/PS
zastosowanie art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia wierzytelności własnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca) z siedzibą w Polsce będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada wierzytelności handlowe względem swojego kontrahenta z tytułu wykonanych usług (dalej jako: Dłużnik). Za wykonane usługi Wnioskodawca wystawił Dłużnikowi faktury, a płatności wynikające z tych faktur dotychczas nie zostały uregulowane. Wynagrodzenie przysługujące Wnioskodawcy z tytułu wykonanej usługi stanowi u Wnioskodawcy wierzytelność względem Dłużnika, która została rozpoznana przez Wnioskodawcę jako przychód należny dla celów rozliczenia z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.
Obecnie Wnioskodawca rozważa zbycie wierzytelności na rzecz innego podmiotu (dalej jako: Nabywca). Wnioskodawca zakłada, ze cena sprzedaży wierzytelności będzie na poziomie nominalnej wartości zbywanej wierzytelności. Jednakże, z uwagi na trudną sytuację gospodarczą Dłużnika i potencjalne ryzyko nieodzyskania pełnej kwoty wierzytelności, możliwe jest również, że cena sprzedaży wierzytelności zostanie ustalona na poziomie niższym niż nominalna wartość wierzytelności. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest profesjonalny obrót wierzytelnościami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right