Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2016, sygn. IPPB3/4510-589/16-3/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-589/16-3/PS

zastosowanie art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia wierzytelności własnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca) z siedzibą w Polsce będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada wierzytelności handlowe względem swojego kontrahenta z tytułu wykonanych usług (dalej jako: Dłużnik). Za wykonane usługi Wnioskodawca wystawił Dłużnikowi faktury, a płatności wynikające z tych faktur dotychczas nie zostały uregulowane. Wynagrodzenie przysługujące Wnioskodawcy z tytułu wykonanej usługi stanowi u Wnioskodawcy wierzytelność względem Dłużnika, która została rozpoznana przez Wnioskodawcę jako przychód należny dla celów rozliczenia z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Obecnie Wnioskodawca rozważa zbycie wierzytelności na rzecz innego podmiotu (dalej jako: Nabywca). Wnioskodawca zakłada, ze cena sprzedaży wierzytelności będzie na poziomie nominalnej wartości zbywanej wierzytelności. Jednakże, z uwagi na trudną sytuację gospodarczą Dłużnika i potencjalne ryzyko nieodzyskania pełnej kwoty wierzytelności, możliwe jest również, że cena sprzedaży wierzytelności zostanie ustalona na poziomie niższym niż nominalna wartość wierzytelności. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest profesjonalny obrót wierzytelnościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00