Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2016, sygn. IPPP1/4512-358/16-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-358/16-2/KC
W zakresie uznania Funduszu za podatnika VAT, alokacji bezpośredniej wydatków oraz określenia współczynnika struktury sprzedaży
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Funduszu za podatnika VAT, alokacji bezpośredniej wydatków oraz określenia współczynnika struktury sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Funduszu za podatnika VAT, alokacji bezpośredniej wydatków oraz określenia współczynnika struktury sprzedaży.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest zamkniętym funduszem inwestycyjnym (dalej: FIZ lub Fundusz), utworzonym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. - o funduszach inwestycyjnych (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 157 ze zm.; dalej: ustawa o funduszach). Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o funduszach FIZ został utworzony i jest zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Statut Funduszu przewiduje, że organem zarządzającym FIZ jest S. S.A. (dalej: TFI).
Na podstawie, art. 3 ust. 1 ustawy o funduszach fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. Natomiast celami inwestycyjnymi funduszu inwestycyjnego, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o funduszach, mogą być wyłącznie: ochrona realnej wartości aktywów funduszu inwestycyjnego / osiąganie przychodów z lokat netto funduszu inwestycyjnego / wzrost wartości aktywów funduszu inwestycyjnego w wyniku wzrostu wartości lokat.