Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. IPPB6/4510-259/16-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-259/16-2/AZ
W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu wykonania usług budowlano-montażowych opisanych w powyższym stanie faktycznym, w sytuacji, gdy nie doszło jeszcze do wystawienia faktury lub uregulowania należności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 25 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wykonania usług budowlano-montażowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu wykonania usług budowlano-montażowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka S.A. (dalej także: Spółka lub Wykonawca) świadczy usługi z zakresu robót budowlano-montażowych. W ramach swojej działalności Spółka realizuje długoterminowe umowy na roboty budowlane. Do większości zawieranych przez Spółkę umów podmiot zamawiający wykonanie robót (dalej: Zamawiający) inkorporuje Warunki Kontraktowe Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów (dalej: FIDIC), zwykle jednak z pewnymi modyfikacjami. Zdarzają się także sytuacje, gdy Spółka świadczy usługi na podstawie umów do których Zamawiający nie inkorporuje warunków FIDIC.
W typowej sytuacji, w przypadku umów zawieranych na warunkach FIDIC w systemie buduj, tj. gdy Zamawiający dostarcza dokumentację projektową, a wynagrodzenie umowne określone jest jako obmiarowe, system rozliczeń pomiędzy Wykonawcą a Zamawiającym przebiega w ściśle określony sposób. Podstawą do dokonania rozliczeń są przygotowane przez Zamawiającego przedmiary robót, uzupełniane przez Wykonawcę o ceny jednostkowe. Po wykonaniu części robót dochodzi do sporządzenia przez przedstawicieli Wykonawcy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego reprezentującego Zamawiającego (dalej: Inżynier Kontraktu) protokołów odbioru robót. Zgodnie z Subklauzulą 12.1 FIDIC po wykonaniu robót budowlanych Wykonawca wypełnia księgę obmiarów. Na podstawie Subklauzuli 14.3 FIDIC po zakończeniu okresu miesięcznego Wykonawca przedkłada Inżynierowi Kontraktu wniosek o płatność przejściową za zrealizowane roboty. Do każdego wniosku załączane są różnego rodzaju dokumenty, w tym protokół odbioru robót. Następnie Inżynier Kontraktu dokonuje weryfikacji złożonego wniosku. Zweryfikowany wniosek jest podstawą do wystawienia przez Inżyniera Kontraktu Przejściowego Świadectwa Płatności (dalej: PŚP). Podpisane przez Inżyniera Kontraktu PŚP wraz z protokołami stanowi podstawę do wystawienia przez Wykonawcę faktury z tytułu wykonania (częściowego wykonania) przedmiotu umowy i przedłożenia jej Zamawiającemu.