Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2016, sygn. IPPP1/4512-181/16-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-181/16-2/EK
Moment zastosowania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia usługi w zakresie informatyki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2016 r. (data wpływu 3 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu zastosowania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia usługi w zakresie informatyki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu zastosowania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia usług w zakresie informatyki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności nabyła od kontrahenta zagranicznego (dalej UPU) usługę rocznego dostępu do systemu śledzenia przesyłek oraz prawo do korzystania z serwerów oraz oprogramowania na skanerach w Urzędzie Wymiany. W związku z realizacją przedmiotowej usługi firma otrzymała, wystawioną w dniu 01 stycznia 2013 r. przez kontrahenta, fakturę za udzielenie Wnioskodawcy dostępu do ww. systemu na cały 2013 rok. Płatność za fakturę nastąpiła 12 lutego 2013 r. W związku z faktem, iż mamy do czynienia z importem usług, Wnioskodawca jako usługobiorca, rozpoznała obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, w momencie zapłaty tj. 12 lutego 2013 r. Pierwotnie Wnioskodawca nie odliczył podatku naliczonego bowiem zakupy kwalifikowane były, jako związane ze sprzedażą zwolnioną. Do dnia 31 marca 2013 r. zwolnione z VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, były usługi pocztowe oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana - realizowane przez operatora obowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych. W związku ze zmianą przepisów ww. art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT, począwszy od dnia 1 kwietnia 2013 r., zwolnione od podatku są wyłącznie powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana. Przedmiotowe nabycia dotyczą wszystkich usług międzynarodowych - tak powszechnych jak i niepowszechnych. W konsekwencji, w obecnym stanie prawnym, zakupy wykorzystywane są zarówno do sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej. W efekcie zmiany, z dniem 1 kwietnia 2013 r., zakresu zwolnienia z VAT - nastąpiła również zmiana przeznaczenia nabytych usług, a tym samym zmiana kwalifikacji podatkowej. Dodać należy, że przedmiotowe usługi nie są zaliczane do wartości niematerialnych prawnych. Przedmiotowy wydatek został zaksięgowany na koncie rodzajowym usługi w zakresie informatyki w grupie usługi obce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right