Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2016, sygn. IPPB3/4510-1127/15-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-1127/15-2/AG
1. Czy jeżeli Wnioskodawca udzieli dopłaty do udziałów w spółce, a następnie dokona zbycia tych udziałów bez uprzedniego zwrotu dopłaty, to dopłatę należy potraktować jako koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów?
2. Jeżeli Wnioskodawca nabędzie udziały w spółce, do której poprzedni właściciel dokonał dopłat i nie otrzymał ich zwrotu przed zbyciem udziałów Wnioskodawcy, a następnie Wnioskodawca otrzyma zwrot tych dopłat od nabytej spółki, to czy Wnioskodawca jest obowiązany do wykazania przychodu w wysokości wartości zwróconych dopłat?
3. Czy jeżeli Wnioskodawca otrzyma zwrot dopłat udzielonych spółce przez jej poprzedniego właściciela to czy zwrot dopłat wpłynie na ustalenie kosztu nabycia udziałów w tej spółce dla Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2015 r. (data wpływu 31 grudnia 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia/zwrotu dopłaty do udziałów (pytania nr 1-3) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia/zwrotu dopłaty do udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wykonuje działalność gospodarczą w ramach grupy kapitałowej składającej się z kilku spółek z o.o. posiadających bezpośrednio lub pośrednio wspólnego właściciela. Rozważane jest dofinansowanie bieżącej działalności spółek w grupie poprzez wniesienie dopłaty zwrotnej. Nie jest wykluczone, że w celu restrukturyzacji grupy kapitałowej dokonane zostanie także zbycie spółki zależnej, którą Wnioskodawca dokapitalizuje wnosząc do niej dopłaty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right