Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2016, sygn. IPPB3/4510-932/15-2/JBB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-932/15-2/JBB

zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności zabezpieczonych wekslem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz.643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2015r. (data wpływu 02.11.2015r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z wierzytelnościami zabezpieczonymi wekslem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z wierzytelnościami zabezpieczonymi wekslem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Bank S.A. (dalej: Bank lub Wnioskodawca) jest podmiotem uprawnionym do udzielania kredytów i pożyczek oraz gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek na podstawie odrębnych ustaw. W chwili obecnej, w procesie dochodzenia niespłacanych wierzytelności kredytowych i pożyczkowych oraz należności z tytułu udzielonych przez Bank gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek Bank korzysta m. in. z uprawnień wynikających z instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia 2015r. Od 1 sierpnia 2016 r., Bank najprawdopodobniej nie będzie już uprawniony do korzystania z bankowego tytułu egzekucyjnego w procesie windykacji niespłaconych wierzytelności kredytowych i pożyczkowych oraz należności z tytułu udzielonych gwarancji/poręczeń w obecnej formie. W związku z zaistniałą sytuacją Bank rozważa wprowadzenie jako instrumentu zabezpieczającego spłatę udzielonych kredytów i pożyczek oraz należności z tytułu udzielonych gwarancji (poręczeń) spłaty kredytów i pożyczek weksla in blanco. Do weksla dołączona będzie deklaracja wekslowa, która szczegółowo określi prawo do wypełnienia weksla przez Bank w razie zaprzestania spłaty kredytu lub pożyczki lub należności z udzielonej gwarancji/poręczenia przez klienta. Wystawienie weksla może stanowić warunek zawarcia umowy kredytu/pożyczki lub też udzielenia gwarancji/poręczenia klientowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00