Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2016, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.858.2016.2.MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.858.2016.2.MM

Czy połączenie spółek będzie neutralne podatkowo z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych, w szczególności czy po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ze względu na treść art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 20 września 2016 r., (data wpływu do tut. Biura 29 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku z połączeniem spółek kapitałowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2016 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w związku z połączeniem spółek kapitałowych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Spółka przejmująca) jest właścicielem 100 % udziałów w kapitale zakładowym X. Sp. z o.o. (dalej także: Spółka przejmowana). W dniu 26 listopada 2016 r. upłynie dwuletni termin od dnia nabycia udziałów w X. Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę. Udziały te stanowiły wkład niepieniężny wniesiony na pokrycie kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza połączyć spółki przez przejęcie X. Sp. z o.o. (art. 492 § 1 pkt 1 Ksh). W związku z inkorporacją nie będzie podwyższany kapitał zakładowy, ani nie przewiduje się wydawania udziałów wspólnikowi, bowiem posiada już 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przejmowanej. Połączenie nastąpi metodą łączenia udziałów przewidzianą przez ustawę o rachunkowości. Operacja ta ma za zadanie uporządkować strukturę właścicielską spółek, ujednolicić sposób zarządzania spółkami, ograniczyć koszty ich funkcjonowania związane z prowadzeniem odrębnych księgowości, realizacji nałożonych obowiązków korporacyjnych, sprawozdawczych i dokumentacyjnych. Z punktu widzenia obowiązków podatkowych jest bez znaczenia. Nie jest głównym bądź jednym z głównych celów połączenia unikanie bądź uchylanie się od opodatkowania. O takim zamyśle decydują względy ekonomiczne i praktyczne. Połączenie jest planowane po 26 listopada 2016 r. Spółka przejmująca i Spółka przejmowana są polskimi rezydentami podatkowymi i nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00