Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2016, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.447.2016.2.JKu, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-1.4515.447.2016.2.JKu
czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym, w ramach opisanego zdarzenia przyszłego, otrzymanie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej darowizny w postaci udziału wynoszącego &½ części w prawie własności Przedsiębiorstwa, od ojca będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 października 2016 r. (data wpływu do Biura 17 października 2016 r.), uzupełnionym 23 listopada 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn:
- w zakresie skutków podatkowych darowizny prawa do ochrony znaków towarowych oraz majątkowych praw autorskich i praw pokrewnych jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2016 r. do Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny udziału w przedsiębiorstwie.
Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 15 listopada 2016 r., znak: 2461.IBPB-2-1.4515.447.2016.1.JKu wezwano do jego uzupełnienia.
Wniosek został uzupełniony 23 listopada 2016 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca zamierza wraz z bratem założyć spółkę cywilną z siedzibą na terytorium Polski (dalej jako: Spółka Cywilna). Ojciec Wnioskodawcy od 1996 roku prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obecnie przede wszystkim produkcja stolarki okiennej i drzwiowej z PVC i aluminium. Działalność ojca Wnioskodawcy prowadzona jest na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ojciec Wnioskodawcy zamierza rozpocząć proces sukcesji prowadzonej działalności gospodarczej poprzez przekazanie własności prowadzonego dotychczas samodzielnie przedsiębiorstwa na rzecz swoich synów (w udziałach wynoszących po &½ części), w tym Wnioskodawcy, który będzie jednym ze wspólników Spółki Cywilnej. W związku z powyższym, ojciec Wnioskodawcy zamierza darować na rzecz wspólników Spółki Cywilnej udziały wynoszące po połowie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Przedmiotem darowizny będą udziały wynoszące po &½ części prawa własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tzn. udziały po &½ części w zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia przez ojca Wnioskodawcy działalności gospodarczej (dalej jako: Przedsiębiorstwo). Własność Przedsiębiorstwa zostanie przekazana wspólnikom Spółki Cywilnej na podstawie umowy darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przy czym umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Obdarowanymi będą wspólnicy Spółki Cywilnej Wnioskodawca oraz jego brat. W wyniku darowizny, własność Przedsiębiorstwa przysługiwać będzie wspólnikom Spółki Cywilnej (w udziałach wynoszących po połowie).
-
keyboard_arrow_right