Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2016, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.895.2016.1.ANK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.895.2016.1.ANK

w zakresie: zakwalifikowania opłaty wstępnej oraz opłaty manipulacyjnej leasingu operacyjnego jako kosztów pośrednich, oraz momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 29 września 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 18 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zakwalifikowania opłaty wstępnej oraz opłaty manipulacyjnej leasingu operacyjnego jako kosztów pośrednich jest prawidłowe
  • momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2016 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zakwalifikowania opłaty wstępnej oraz opłaty manipulacyjnej leasingu operacyjnego jako kosztów pośrednich,
  • momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka działa na rynku od 29 marca 2016 r. Przedmiotem jej działalności jest sprzedaż hurtowa części do pojazdów samochodowych i maszyn. Jej większościowym udziałowcem jest spółka niemiecka, która zajmuje się produkcją i dostarczaniem w/w części. Rolą spółki polskiej jest wyłącznie pozyskiwanie klientów na rynku polskim i pośrednictwo w sprzedaży. Większość czynności o charakterze handlowym jest realizowana w trybie zdalnym (internetowy system sprzedaży). W sierpniu spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego z firmą leasingową. Samochód jest wykorzystywany przez pracowników biura oraz prokurenta firmy do celów związanych ze zwykłym zarządem (realizacja spraw urzędowych, niezbędne zakupy), komunikacją z udziałowcami, wyjazdami na szkolenia itp. Spółka spełnia kryteria uznawania jej za jednostkę mikro zgodnie z art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o rachunkowości, więc skorzystała z zapisu art. 3 ust. 6 tej ustawy i nie ujęła leasingowanego pojazdu jako środka trwałego, nie będzie więc również prowadzić jego amortyzacji bilansowej. Wydatki związane z leasingiem zakwalifikowano jako koszty zarządu ( art. 28 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości), mające charakter pośredni i nie dające się przyporządkować konkretnym przychodom i zgodnie z ustawową metodologią wyceny aktywów i pasywów przyjęto zasadę ujmowania ich w wyniku finansowym okresu, w którym zostały poniesione. Zasadę tę spółka zastosowała zarówno w zakresie zwykłych opłat czynszu leasingowego, jak również w zakresie czynszu inicjalnego wynoszącego 28 182,35 zł + VAT i opłaty manipulacyjnej wynoszącej 971,80 zł + VAT, nie znajdując podstaw do rozliczania ich w czasie, ani w odniesieniu do okresu trwania leasingu, ani proporcjonalnie, współmiernie do uzyskiwanych przychodów. Spółka wyszła bowiem z założenia, że czynsz inicjalny i opłata manipulacyjna mają charakter samoistny, bezzwrotny, nieprzypisany do poszczególnych rat leasingowych, a jednocześnie warunkujący uruchomienie umowy leasingu (zgodnie z zapisami umowy leasingu opłaty jednorazowe będą stanowiły zaliczkę jaką leasingodawca przeznaczy na zakupienie przedmiotu leasingu). Otrzymane faktury dot. czynszu inicjalnego oraz opłaty manipulacyjnej zaksięgowano w koszty bilansowe w dacie ich wystawienia tj. kolejno 25.08.2016 r. oraz 29.08.2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00