Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-746/16-1/JKT, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-746/16-1/JKT

Czy w ramach kwoty otrzymanej od dewelopera, Wspólnota może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli cała kwotę przeznaczy wyłącznie na usunięcie wad w części wspólnej budynku wskazanych w ekspertyzie technicznej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 26 lipca 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zwolnienia dochodu z tytułu odszkodowania otrzymanego od dewelopera (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zwolnienia dochodu z tytułu odszkodowania otrzymanego od dewelopera.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnota mieszkaniowa (dalej Wspólnota) zamierza zawrzeć z właścicielami lokali umowy cesji i na ich podstawie wystąpić o zawarcie ugody sądowej z deweloperem, na mocy której Spółka z o.o. (zwana dalej deweloperem), uzna wady w części wspólnej budynku stwierdzone w ekspertyzie technicznej wykonanej przez doradcę technicznego w postaci:

  1. wadliwej, nienadającej się do użytkowania w całości betonowej płyty posadzki w garażu, nadającej się w całości do rozbiórki, z powodu zaprojektowania jej w niewłaściwy sposób, bez wskazania wymagań odnośnie zbrojenia, bez podania wymagań wytrzymałościowych odnośnie betonu na płycie, bez określenia parametrów zagęszczenia warstwy piasku pod budową z chudego betonu, wykonania posadzki niezgodnie z projektem bez jakiegokolwiek zbrojenia konstrukcyjnego i nieosiągnięcia wymaganej grubości, nie osiągania przez beton parametrów wytrzymałościowych nawet najniższej klasy betonu, przez co posadzka w garażu uległa rozkruszeniu, niewykonania nacięć szczelin dylatacyjnych wprowadzających podział posadzki na odpowiednie pola, pozostawienie nieuszczelnionych przerw roboczych pomiędzy poszczególnymi polami betonowań, braku uszczelnienia i wypełnienia elastycznym materiałem styku między korytem odwodnienia liniowego a posadzką,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00