Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2016, sygn. IBPB-2-1/4515-192/16-1/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4515-192/16-1/MZ

Czy darowizna majątku spółki jawnej na rzecz osoby, która w relacji do wszystkich wspólników tej spółki zalicza się do kategorii podmiotów z katalogu I grupy podatkowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, korzystać będzie ze zwolnienia w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 oraz art. 4a ww. ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 15 czerwca 2016 r. (data wpływu do Biura 29 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni ma być beneficjentką darowizny, otrzymanej od spółki jawnej, w której wspólnikami są jej ojciec i brat. Majątek spółki obejmuje dwie odrębnie zorganizowane części przedsiębiorstwa działające w dwóch odrębnych branżach. Wspólnicy zamierzają przekazać jedną ze zorganizowanych części przedsiębiorstwa spółki jawnej, w skład której wchodzą nieruchomości, maszyny i urządzenia, zorganizowany zespół pracowników, baza klientów, należności i zobowiązania i in., na rzecz Wnioskodawczyni córki jednego i siostry drugiego ze wspólników spółki jawnej. Właścicielem nieruchomości, maszyn i urządzeń, prawa do marki itp. jest spółka jawna. Czynność przeniesienia prawa własności do ww. części przedsiębiorstwa ma przybrać charakter nieodpłatny dla nabywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa córki i siostry wspólników spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00