Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2016, sygn. IBPP2/4512-377/16-1/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-377/16-1/ICz

Opodatkowanie wyegzekwowanych odsetek w ramach umowy Powierniczego Przelewu Wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 maja 2016r. (data wpływu 18 maja 2016r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wyegzekwowanych odsetek w ramach umowy Powierniczego Przelewu Wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2016r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wyegzekwowanych odsetek w ramach umowy Powierniczego Przelewu Wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Przedsiębiorca świadczy usługi windykacyjne, w tym celu zawiera ze swoimi klientami Umowę Powierniczego Przelewu Wierzytelności (zwaną dalej umową). Określa ona zasady przelewu wierzytelności na rzecz Powiernika (tj. Wnioskodawcę); które przysługują Cedentowi od jego Dłużników, w celu ich spieniężenia. Zgodnie z postanowieniami Umowy - Wnioskodawca podpisując umowę ze swoim Klientem staje się właścicielem wierzytelności, a więc wchodzi w prawa właścicieli wierzytelności. Wierzytelności określane są w załącznikach do przedmiotowej umowy. Wraz z przeniesieniem wierzytelności dochodzi do przeniesienia wszelkich praw z nią związanych. Czynności windykacyjne podejmowane są w imieniu własnym Powiernika. Na żądanie Powiernika Cedent ma obowiązek pokrycia wszelkich kosztów sądowych, komorniczych, kosztów zastępstwa procesowego, a także opłat skarbowych oraz wszelkich innych opłat potrzebnych do realizacji umowy. Podpisanie załączników do umowy skutkuje zawarciem umowy cesji przenoszącej na Powiernika wierzytelności określone w załącznikach. Zgodnie z umową Powiernik zobowiązany jest do windykacji należności głównej. Uzyskane kwoty z tytułu zwrotu poniesionych, celem realizacji umowy kosztów, o których wyżej była mowa oraz należność główną Powiernik w zakreślonym terminie przekazuje na rachunek bankowy Cedenta. Zgodnie z umową Wnioskodawca zobowiązuje się do podejmowania działań zmierzających do spieniężenia wierzytelności i w tym celu może podejmować wszelkie prawem dozwolone czynności i w szczególności prowadzić negocjacje, zawierać ugody, zbywać wierzytelności na rzecz osób trzecich, wnosić powództwo cywilne, kierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego, zabezpieczać wierzytelności hipoteką lub zastawem wnioskować o upadłość dłużnika. Za wykonanie tych czynności Powiernikowi przysługuje wzajemnie uzgodnione wynagrodzenie wyrażone w procencie odzyskanej podstawowej kwoty wierzytelności - należności głównej (wyrażone, w załączniku, w wartości netto). Rozliczenia dokonuje się na podstawie faktury VAT (23%).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00