Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-572/16/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-572/16/IZ
Czy w związku ze złożeniem korekt deklaracji podatku od nieruchomości uwzględniających zaległości w tym podatku za poprzednie okresy, Wnioskodawca powinien rozpoznać zaległy podatek, jako koszt w momencie ujęcia go w prowadzonych księgach rachunkowych, czy odpowiednio skorygować koszty w podatku dochodowym za okresy, których dotyczył zaległy podatek od nieruchomości?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 16 czerwca 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów związanej z korektą podatku od nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 czerwca 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów związanej z korektą podatku od nieruchomości.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (winno być: stan faktyczny)
Wnioskodawca jest spółką akcyjną działającą na terenie Polski. Wnioskodawca zlecił profesjonalnemu podmiotowi zewnętrznemu przeprowadzenie kompleksowej weryfikacji w zakresie deklarowanych przez Wnioskodawcę kwot opodatkowania w podatku od nieruchomości.
Dokonany przegląd miał na celu weryfikację:
- powierzchni gruntów deklarowanych do opodatkowania podatkiem od nieruchomości,