Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2016, sygn. IBPP4/4513-83/16/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-83/16/MK
obowiązki wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 8 marca 2016 r. (data wpływu 14 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jest:
- prawidłowe - w zakresie zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii i zużytej na własne potrzeby oraz w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy przez spółkę obrotu energią, od energii elektrycznej sprzedanej na rzecz nabywcy końcowego,
- nieprawidłowe - pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (małych elektrowni wodnych). Wnioskodawca posiada dwie elektrownie wodne. Każda elektrownia wyposażona jest w dwa generatory, których moc wynosi 20 kW i 45 kW w przypadku pierwszej elektrowni oraz 2 x 55 kW w drugiej. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii Wnioskodawca jest wpisany do rejestru wytwórców energii w małej instalacji. Wyprodukowaną energię elektryczną Wnioskodawca sprzedaje do spółek obrotu energią (niebędących odbiorcami końcowymi). W elektrowniach Wnioskodawca zużywa niewielką ilość energii na potrzeby własne (są to potrzeby związane z produkcją energii i procesem jej podtrzymania oraz z utrzymaniem elektrowni i pomieszczeń socjalnych). W sytuacji, kiedy elektrownie pracują (wytwarzają energię), na potrzeby własne Wnioskodawca zużywa energię wytworzoną przez elektrownie. Natomiast w sytuacji, kiedy elektrownie nie pracują (nie wytwarzają energii) Wnioskodawca dokonuje zakupu energii na potrzeby własne od spółki obrotu energią.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right