Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2016, sygn. IBPB-1-1/4511-201/16/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-201/16/AP

sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym na rzecz tego funduszu, nabytych przez spółkę z o.o. przed przekształceniem w spółkę komandytową.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura za pośrednictwem platformy e-PUAP 22 marca 2016 r., uzupełnionym 30 marca oraz 7 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym na rzecz tego funduszu, nabytych przez spółkę z o.o. przed przekształceniem w spółkę komandytową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym zamkniętym na rzecz tego funduszu, nabytych przez spółkę z o.o. przed przekształceniem w spółkę komandytową.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Spółka Przekształcana). Spółka prowadzi działalność inwestycyjną i holdingową. W toku prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabyła certyfikaty inwestycyjne (dalej: Certyfikaty) w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (dalej: FIZ); w toku prowadzonej działalności Spółka może również nabyć akcje lub udziały spółek kapitałowych, obligacje i inne papiery wartościowe oraz wierzytelności (dalej łącznie jako: Składniki majątkowe). Składniki majątkowe są oraz będą nabywane przez Spółkę w ramach transakcji odpłatnego nabycia. Zarząd Spółki planuje zmianę formy prawnej Spółki na spółkę komandytową (dalej: Spółka Przekształcona, Spółka komandytowa). W planie przekształcenia Wnioskodawca będzie komandytariuszem Spółki Przekształconej, którego udział w zyskach Spółki komandytowej będzie odpowiadał wielkości udziałów posiadanych przez niego w Spółce Przekształcanej. Na moment przekształcenia, w sytuacji, gdy w Spółce będą niepodzielone zyski lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy Spółki, zyski te będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa PIT), w szczególności art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy PIT. Spółka Przekształcona będzie kontynuowała działalność Spółki przekształcanej i w związku z tym będzie dokonywała odpłatnego zbycia Składników majątkowych. W szczególności Spółka Przekształcona może dokonać odpłatnego zbycia Certyfikatów na rzecz FIZ (w ramach wykupu Certyfikatów przez FIZ). W takiej sytuacji, Wnioskodawca jako komandytariusz Spółki komandytowej będzie zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z tych transakcji. Wnioskodawca będzie rozliczał swoje przyszłe dochody ze Spółki komandytowej na zasadach wynikających z przepisu art. 30c w związku z przepisem art. 9a ust. 2 Ustawy PIT (dalej: podatek liniowy). W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość co do zasady, zgodnie z którą powinien określić koszty uzyskania przychodu w przypadku zbycia Składników majątkowych, w tym Udziałów aportowych przez Spółkę Przekształconą, nabytych przez Spółkę Przekształcaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00