Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-308/16/MZM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-308/16/MZM

Skutki podatkowe odwołania umowy darowizny.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku otrzymanym 7 marca 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży części nieruchomości w przypadku odwołania darowizny jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży części nieruchomości w przypadku odwołania darowizny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 1998 r. w wyniku postępowania spadkowego po zmarłych rodzicach, Wnioskodawca po uiszczeniu stosownego podatku od spadku stał się właścicielem części budynku. Ta część wymagała przeprowadzenia gruntownego remontu.

W dniu 10 lutego 2005 r. ze względu na zły stan zdrowia Wnioskodawca przekazał notarialnie tę własność jako darowiznę swojemu synowi, licząc na jego pomoc. Jednakże obdarowany syn okazał się niewdzięczny. Wnioskodawca był zmuszony odwołać darowiznę (zachowanie syna notariusz określił jako rażącą niewdzięczność). Skuteczny zwrot darowizny nastąpił z mocy aktu notarialnego 20 września 2012 r.

Wnioskodawca wskazał, że ze względu na wiek i stan zdrowia we wrześniu 2015 r. sprzedał część budynku, której był właścicielem jeszcze przed obdarowaniem syna. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że ma niską emeryturę i zmuszony jest wydawać uzyskane pieniądze na leczenie oraz pomoc osób trzecich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00