Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2016, sygn. IBPP3/4512-247/16/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/4512-247/16/MD

zakresie wyłączenia przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 22 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 12 kwietnia 2016 r. (data wpływu 18 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji oraz obróbki metali. Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność firmy w pełnym zakresie opodatkowana jest podatkiem VAT (sprzedaż opodatkowana). Wnioskodawca zamierza przenieść swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego w drodze darowizny (z zachowaniem formy zgodnej z przepisami prawa) na syna, który prowadził będzie indywidualną dzielność gospodarczą i będąc czynnym podatnikiem VAT. Przedsiębiorstwo prowadzone w następstwie darowizny przez syna będzie kontynuowało działalność dotychczasowego przedsiębiorstwa prowadząc sprzedaż opodatkowaną. W skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wchodzą wszelkie składniki wymienione w art. 55 kodeksu cywilnego w tym nieruchomość w postaci części budynku, w którym prowadzona jest działalność biurowa i produkcyjna przedsiębiorstwa obecnie przedmiotowa część budynku została wyodrębniona jako lokal użytkowy nr 2 i spełnia on warunki samodzielności lokali zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. W ramach przywołanej wyżej umowy darowizny Wnioskodawca zamierza przenieść na swojego syna całe prowadzone dotychczas przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego z wyłączeniem stanowiącej środek trwały części budynku tj. określonego wyżej lokalu użytkowego nr 2. Jednocześnie w dniu darowizny zawarta zostanie długoterminowa umowa dzierżawy przedmiotowej części budynku pomiędzy Wnioskodawcą, a nabywcą przedsiębiorstwa (synem Wnioskodawcy). Nabywca przedsiębiorstwa będzie więc prowadził je dalej w stanie niezmienionym, w dotychczasowej lokalizacji, z tym że siedziba nie będzie stanowiła środka trwałego przedsiębiorstwa, tylko użytkowana będzie w ramach umowy dzierżawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00