Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2016, sygn. IBPB-1-2/4510-66/16/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-2/4510-66/16/BD

Czy z tytułu zbycia wierzytelności Wnioskodawcy przysługuje prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów powstałej na transakcji straty, w części dotyczącej zarachowanego przez spółkę jawną, w której Wnioskodawca pozostaje wspólnikiem lub jej poprzedników prawnych przychodu należnego z tytułu opłat prowizyjnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 stycznia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności własnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności własnych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi od lat pod obecną lub wcześniejszymi formami prawnymi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu osobom fizycznym (konsumentom) pożyczek pieniężnych poza systemem bankowym. Zgodnie z art. 5 ustawy CIT, Wnioskodawca rozlicza odpowiednio przychody/koszty związane z w/w udziałem w spółce niebędącej osobą prawną.

Z tytułu finansowania (udzielania pożyczek pieniężnych) pobierane jest wynagrodzenie w postaci odsetek oraz różnego rodzaju opłat przygotowawczych/prowizyjnych wynikających z udzielenia pożyczek i ich obsługi poza systemem bankowym. Przychód z tytułu odsetek był zawsze rozpoznawany na zasadzie kasowej - tj. w momencie otrzymania odsetek. Natomiast wszelkie opłaty prowizyjne były zarachowywane dla celów podatkowych jako przychód należny w dacie ich zapadalności (zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy CIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00