Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2016, sygn. IBPB-1-1/4511-782/15/SG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-1/4511-782/15/SG

w zakresie momentu dokonania korekty przychodów i kosztów podatkowych w związku z wystawieniem i otrzymaniem faktur korygujących

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 grudnia 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 15 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu dokonania korekty przychodów i kosztów podatkowych w związku z wystawieniem i otrzymaniem faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie momentu dokonania korekty przychodów i kosztów podatkowych w związku z wystawieniem i otrzymaniem faktur korygujących.

We wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej posiadającym 33 % udziałów w zyskach i stratach tej spółki. Dochody osiągnięte w Spółce, w odpowiedniej przypadającej na niego proporcji, rozlicza podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT-36L). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania projektów architektonicznych. W 2014 r. Spółka wykonała projekt dla jednego z jej kontrahentów. Zgodnie z umową za powyższe usługi Spółka wystawiła faktury VAT sprzedaży (w sierpniu oraz we wrześniu 2014 r.), które były podstawą do zaewidencjonowania przychodu Spółki. Wartość faktur netto wystawionych przez spółkę wynosiła 315.000 zł. Jednocześnie Spółka korzystała z usług podwykonawców, którzy za swoje usługi wystawili dla Spółki faktury stanowiące w Spółce koszt podatkowy (faktury kosztowe również zostały wystawione i zaewidencjonowane przez Spółkę w kosztach w 2014 r.). Odbiorca usługi (projektu), odmówił jednak zapłaty wystawionych przez Spółkę faktur sprzedaży, twierdząc że wykonany przez nią projekt nie spełnia określonych w umowie warunków. Kontrahent odmówił współpracy w zakresie poprawy projektu przez Spółkę, jednocześnie wykorzystując wykonany projekt w swojej dokumentacji (uzyskane na podstawie projektu pozwolenie na budowę). Po trwających kilka miesięcy (od października 2014 r. do października 2015 r.), negocjacjach strony podpisały ugodę, na podstawie której Spółka została zobowiązana do wystawienia faktur korekt zmniejszających wynagrodzenie Spółki za wykonany projekt. Ugoda zastała podpisana w październiku 2015 r. Wystawione przez Spółkę faktury korekty zmniejszające, opiewają na kwotę 163.089,43 zł. Również podwykonawcy dokonali korekt faktur kosztowych i Spółka otrzymała faktury korygujące wystawione w listopadzie 2015 r. Powyższe korekty dotyczą jednak w sposób bezpośredni korygowanego przez Spółkę przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00