Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2016, sygn. IBPB-2-1/4511-485/15/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4511-485/15/MD
Wnioskodawca będzie mógł w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przyjąć wysokość przychodu z nieodpłatnego świadczenia według ceny rynkowej najatrakcyjniejszego cenowo biletu lotniczego, ponieważ wskazana przez Wnioskodawcę cena jest cena rynkową, adekwatną do cen stosowanych do usług tego samego rodzaju i gatunku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 października 2015 r. (data wpływu do Biura 27 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości przychodu z tytułu grzecznościowego udostępnienia miejsca na pokładzie samolotu czarterowanego przez podmiot trzeci jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości przychodu z tytułu grzecznościowego udostępnienia miejsca na pokładzie samolotu czarterowanego przez podmiot trzeci.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, osoba fizyczna, odbywa podróże lotnicze między innymi w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Organizując i odbywając podróże wyszukuje, wybiera i korzysta z najatrakcyjniejszych cenowo ofert, w ramach regularnych lotów oferowanych przez powszechnie dostępne linie lotnicze. Wnioskodawca na pokładzie samolotu wybiera miejsca w klasie ekonomicznej. Jeżeli w okresie czasu objętym zainteresowaniem Wnioskodawcy dostępne są oferty tanich przewoźników lotniczych, Wnioskodawca wybiera takie oferty, jako najkorzystniejsze. Od czasu do czasu Wnioskodawca będzie miał możliwość skorzystania jako pasażer z miejsca (przelotu) na pokładzie samolotu czarterowanego przez inny podmiot (dalej jako Podmiot Trzeci). Podmiot Trzeci odbywać będzie w tym czasie wcześniej zaplanowany lot biznesowy. Podmiot Trzeci nie świadczy usług w zakresie czarteru samolotów. Wnioskodawca korzystając z takiej możliwości, tym samym nie poniesie wydatku na zakup biletu lotniczego. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że gdyby nie możliwość skorzystania z miejsca (przelotu) na pokładzie ww. samolotu, Wnioskodawca na własną rękę dokonałby zakupu biletu lotniczego jak czyni to w normalnych, wyżej opisanych okolicznościach, ewentualnie z różnych przyczyn nie odbyłby lotu wcale. Z całą pewnością Wnioskodawca, jako osoba fizyczna nie wyczarterowałby ani też nie nabyłby samolotu na potrzeby takiego przelotu. Wnioskodawca nie jest stroną umowy z Podmiotem Trzecim ani też Podmiot Trzeci w umowie czarteru zawartej z innym podmiotem, nie działa na rzecz Wnioskodawcy. W związku z tym Wnioskodawca odbywać będzie lot jako zwykły pasażer, o statusie analogicznym jak w ramach lotów odbywanych regularnymi liniami lotniczymi. Wnioskodawcy nie będą przysługiwać uprawnienia do domagania się świadczeń na podstawie umowy czarteru zawartej przez Podmiot Trzeci, tym bardziej nie będzie miał uprawnień do domagania się świadczeń odbiegających od standardowo oferowanych przez przewoźników lotniczych, z których usług normalnie korzysta. Wnioskodawca nie będzie też miał żadnych kompetencji decyzyjnych, tudzież innych uprawnień zastrzeżonych na rzecz Podmiotu Trzeciego w ramach umowy czarteru. Wnioskodawca odbywać będzie lot zaproponowany mu grzecznościowo.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right