Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.809.2016.1.KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.809.2016.1.KJ
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów związanych z odpłatnym zbyciem nowo utworzonych udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2016 r. (data wpływu 12 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych z odpłatnym zbyciem nowo utworzonych udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 października 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów związanych z odpłatnym zbyciem nowo utworzonych udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, posiadającym w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, w której posiada ok. 88% udziałów. Pozostałe udziały należą do innej osoby fizycznej. Ze względu na trudną sytuację spółki, wyrażającą się m.in. stratami w kolejnych latach, w okresie 2012-2015 Wnioskodawca udzielił jej (podobnie jak drugi wspólnik) pożyczek, z których żadna nie została dotąd spłacona. Nie zostały też spłacone odsetki od pożyczek, przewidziane w umowach. Obecnie Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży całości posiadanych udziałów w tej spółce. Przy tym, zgodnie ze wstępnymi uzgodnieniami z potencjalnym nabywcą, na dzień przeniesienia własności udziałów, spółka nie może wykazywać żadnego zadłużenia wobec jej aktualnych udziałowców. Ze względu na sytuację finansową spółki nie jest możliwa spłata pożyczek wraz z odsetkami, zaś przez wspólników nie jest rozważane ich umorzenie. W związku z tym zamierza się podwyższyć kapitał zakładowy spółki poprzez ustalenie obowiązku wniesienia dodatkowych udziałów w gotówce. Kwota podwyższenia udziałów będzie co najmniej równa sumie ww. zobowiązań spółki z tytułu zaciągniętych u udziałowców pożyczek wraz z odsetkami. Z uchwały zgromadzenia wspólników wynikać będzie wprost, że nowe udziały mają być objęte w zamian za wkład pieniężny. W rezultacie zaistnieją dwie wzajemne, wymagalne i bezsporne wierzytelności pieniężne. Po stronie spółki powstanie wierzytelność wobec Wnioskodawcy (ale także drugiego wspólnika). Równocześnie jednak Wnioskodawcy (oraz drugiemu wspólnikowi) przysługuje wierzytelność wobec spółki z tytułu udzielonych jej pożyczek wraz z odsetkami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right