Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2016, sygn. 1061-IPTPP3.4512.513.2016.1.MJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.513.2016.1.MJ
Uznanie czynności oczyszczania ścieków za kompleksową usługę podlegającą opodatkowaniu oraz stawki VAT dla tej usługi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2016 r. (data wpływu 19 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności oczyszczania ścieków za kompleksową usługę podlegającą opodatkowaniu oraz stawki VAT dla tej usługi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania czynności oczyszczania ścieków za kompleksową usługę podlegającą opodatkowaniu oraz stawki VAT dla tej usługi,
- określenia podstawy opodatkowania dla kompleksowej usługi oczyszczania ścieków,
- prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją przydomowych oczyszczalni ścieków.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe
Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.
Na terenie Gminy istnieją obszary nieskanalizowane. Są to zasadniczo małe miejsc owości wiejskie zlokalizowane w takich miejscach, które znajdują się w znacznej odległość od terenów zurbanizowanych mających dostęp do klasycznej kanalizacji sanitarnej, opartej o system rurociągów podziemnych.
W świetle powyższych uwarunkowań, chcąc zapewnić wszystkim mieszkańcom Gminy odpowiednie standardy sanitarne, Gmina będzie realizować projekt budowy (dalej Inwestycja) przydomowych oczyszczalni ścieków (dalej POŚ) na posesjach należących do mieszkańców Gminy (dalej Mieszkańcy). Budowa POŚ oraz ich udostępnienie na rzecz Mieszkańców odbywa się w ramach realizacji zadań własnych Gminy, do których należą sprawy dotyczące wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001.142. 1591 ze zm.). Niemniej zadanie to w przypadku POŚ będących przedmiotem niniejszego wniosku Gmina realizuje na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych przez Wnioskodawcę z Mieszkańcami, o czym poniżej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right