Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.69.2016.1.MAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.69.2016.1.MAP

skutki podatkowe otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji/rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2016 r. (data wpływu 27 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych z tytułu likwidacji/rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, polskim rezydentem podatkowym. W odniesieniu do dochodów pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca wybrał sposób opodatkowania na zasadach ogólnych, określony w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest komandytariuszem w Spółce komandytowej. Spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia ze Spółki komandytowo-akcyjnej w stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. tj. Spółka komandytowo-akcyjna nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, z uwagi na przesunięcie roku obrotowego oraz nie została ww. Spółce wypłacona dywidenda. Przekształcenie nastąpiło stosownie do treści art. 563 Kodeksu spółek handlowych. Jednocześnie Wnioskodawca i Zainteresowany niebędący stroną postepowania na moment przekształcenia Spółki komandytowo-akcyjnej w Spółkę komandytową nie byli, ani akcjonariuszami, ani komandytariuszami Spółki przekształcanej. Przystąpienie do Spółki nastąpiło dopiero po jej przekształceniu w Spółkę komandytową. Wnioskodawca i Zainteresowany stali się komandytariuszami poprzez wniesienie do Spółki komandytowej wkładu pieniężnego. W toku działalności Spółki komandytowej mogą wystąpić sytuacje, które powodować będą jej rozwiązanie. W wyniku przeprowadzonej likwidacji, w tym możliwe jest rozwiązanie Spółki w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, majątek Spółki, po spłaceniu zobowiązań, zostanie podzielony między wspólników stosownie do postanowień umowy Spółki. Wnioskodawca w wyniku przeprowadzonej likwidacji/rozwiązania otrzyma wyłącznie środki pieniężne. Co do zasady, Zainteresowani otrzymają w wyniku rozwiązania/likwidacji Spółki komandytowej również środki pieniężne pochodzące z dochodów (przychodów) uzyskanych przed przekształceniem Spółki komandytowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00