Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2016, sygn. IPTPB2/4511-836/15-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/4511-836/15-2/MG

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży, w dniu 7 kwietnia 2015 r., udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego odziedziczonym przez Wnioskodawczynię po zmarłym w 2013 r. mężu, nabytego uprzednio przez małżonków do wspólności majątkowej małżeńskiej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o pdof)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 23 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem ., stała się na mocy przydziału w dniu 9 kwietnia 2001 r. właścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem ., położonego ., wraz z wkładem budowlanym. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte przez małżonków na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej i w związku z tym stanowiło majątek wspólny małżonków, nabyty podczas trwania związku małżeńskiego, w którym obowiązywał ustrój wspólności majątkowej, a małżonkowie umów majątkowych wyłączających tę wspólność nie zawierali. W dniu 8 stycznia 2013 r. zmarł .. Na mocy prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego . I Wydział Cywilny z dnia 14 października 2013 r., spadek po zmarłym na podstawie dziedziczenia ustawowego nabyły: Jego żona EK oraz Jego córki: DK i JK, w 1/3 części każda z nich. Na mocy umowy darowizny (akt notarialny sporządzony w dniu 28 listopada 2013 r. przez notariusza ., repetytorium A .) EK nabyła 1/3 części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu od córki DK. W związku z powyższym udział Wnioskodawczyni w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu wynosił 5/6, (w tym 2/6 po zmarłym mężu), a udział córki JK 1/6. W dniu 7 kwietnia 2015 r. Wnioskodawczyni wraz z córką JK na mocy umowy sprzedaży (akt notarialny sporządzony przez notariusza ., prowadzącą Kancelarię Notarialną . przy ulicy ., repetytorium A .) dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr . wraz z wkładem budowlanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00