Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2016, sygn. IPTPP3/4512-508/15-3/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/4512-508/15-3/OS

Prawo do odliczenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643), art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 1649 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia z dnia 20 listopada 2015 r. (data wpływu 25 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 26 stycznia 2016 r.) oraz z dnia 1 lutego 2016 r. (data wpływu 4 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług z tytułu opłat za przejazd autostradą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług z tytułu opłat za przejazd autostradą.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 26 stycznia 2016 r.) oraz z dnia 1 lutego 2016 r. (data wpływu 4 lutego 2016 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada samochody, w związku z którymi ponosi określone wydatki. W zależności od samochodu, Spółka ma prawo do odliczenia 50% lub 100% naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z faktur dokumentujących te wydatki, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług. W celu uproszczenia procesu zarządzania flotą samochodową, a także w celu zminimalizowania obciążeń administracyjnych związanych z rozliczaniem wydatków do wspomnianych samochodów. Spółka zawarła z firmą ... S.A. umowę dotyczącą sprzedaży przez ... paliwa oraz innych, wybranych towarów i usług na rzecz Spółki, przy wykorzystaniu kart paliwowych będących własnością .... W celu realizacji postanowień niniejszej umowy Spółka dokonuje wyboru zakresu usług, które mają być świadczone przez ..., w szczególności dokonuje wyboru rodzaju kart paliwowych, dostępnego asortymentu, ilości i wartości towarów i usług, jakie mogą być nabywane za pomocą kart, a ... wydaje Spółce karty paliwowe wraz ze szczególnymi warunkami i wskazówkami dotyczącymi korzystania z nich. Transakcja zakupu paliwa (oraz innych towarów i usług) przez Spółkę obecnie realizowana jest w ten sposób, że pracownik Spółki, korzystając z karty paliwowej, wyłącznie na stacji ... tankuje paliwo do baku samochodu (lub nabywa inne, objęte umową towary i usługi). ... na koniec każdego okresu rozliczeniowego przypadającego na 15. i ostatni dzień miesiąca wystawia fakturę obejmującą sprzedaż na rzecz Spółki dokonaną za pomocą kart paliwowych. Karty paliwowe wydawane przez ... umożliwiają, oprócz dokonywania zakupów towarów i usług na stacjach paliw ..., również bezgotówkowy zakup możliwości przejazdu autostradami od ich koncesjonariuszy. Koncesjonariusze tych autostrad to ...S.A., ... S.A. oraz ... S.A. Tak jak w przypadku towarów i usług kupowanych na stacjach ..., Spółka obciążana byłaby kosztem opłat za autostrady nie poprzez konieczność zapłacenia należności bezpośrednio w punkcie poboru opłat na autostradzie należącym do koncesjonariusza a poprzez fakturę wystawianą przez ..., który w tym przypadku odgrywałby rolę pośrednika. Rozliczenie pomiędzy ... a koncesjonariuszem autostrady odbywałoby się już bez udziału Spółki. Opłata za przejazd autostradą, którą Spółka uiszczałaby na rzecz ... na podstawie wystawionej przez ... faktury byłaby w tej samej wysokości, jak w przypadku, gdyby Spółka uiszczała te opłaty bezpośrednio w punkcie poboru opłat na autostradzie na rzecz koncesjonariuszy a więc w obu przypadkach wynikałaby z ogólnie obowiązującego cennika. Spółka nie jest w stanie stwierdzić jednak, czy ... płaci koncesjonariuszom za te usługi wg ogólnie obowiązującego cennika oraz czy ma prawną możliwość kształtowania w stosunku do Spółki ceny za przejazd autostradą w sposób odmienny od cenników koncesjonariuszy poprzez stosowanie rabatów czy dodatkowych prowizji z tytułu pośrednictwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00