Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2016, sygn. 3063-ILPP2-3.4512.118.2016.2.AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP2-3.4512.118.2016.2.AG
Ustalenie podstawy opodatkowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2016 r. (data wpływu 26 września 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 6 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania (druga część pytania oznaczonego we wniosku nr 4) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania (druga część pytania oznaczonego we wniosku nr 4). Wniosek uzupełniono pismem z dnia 1 grudnia 2016 r. o informację, których zdarzeń przyszłych (zakresów) dotyczy wpłacona opłata i wskazanie sposobu doręczenia rozstrzygnięcia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, posiada status polskiego rezydenta podatkowego, podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012, poz. 361), dalej zwaną u.p.d.o.f.. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych z zastosowaniem stawki liniowej, stosownie do art. 9a ust. 2 w zw. z art. 30c u.p.d.o.f. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytworzył autorskie prawo majątkowe do utworu w postaci znaku towarowego A (dalej: Znak). Na Znak ten do tej pory nie zostało udzielone prawo ochronne, nie został on również zgłoszony do rejestracji ani w Urzędzie Patentowym RP, ani w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Z uwagi na wysoką wartość Znaku oraz ogromne znaczenie dla prowadzonej działalności (wykorzystywanie Znaku w działalności pozwala na jej odróżnienie od podmiotów konkurencyjnych jak również na zdobywanie klienteli dzięki rozpoznawalnej marce) jego ewentualna utrata w związku, np. z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym, mogłaby zagrozić całej działalności, a wręcz uniemożliwić jej rozpoczęcie na nowo, za pośrednictwem innego podmiotu. Dlatego też zamiarem Klienta jest podjęcie kroków, mających na celu zabezpieczenie tego aktywa. Wnioskodawca podjął zatem decyzję o przeniesieniu Znaku do innego podmiotu, który zajmować się będzie jego zarządzaniem i działaniami celem zwiększenia jego rozpoznawalności na rynku. Jednocześnie, Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości może zdywersyfikować prowadzoną działalność i prowadzić ją za pośrednictwem niejednego, ale kilku podmiotów, pod jednym Znakiem, który będzie tym podmiotom licencjonowany. Dzięki temu żadna z prowadzonych działalności nie będzie powodować ryzyka utraty tego aktywa majątku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right