Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2016, sygn. 3063-ILPP1-1.4512.106.2016.2.RW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP1-1.4512.106.2016.2.RW
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 18 października 2016 r. (data wpływu 18 października 2016 r.) uzupełnionym pismem z 20 października 2016 r. (data wpływu 24 października 2016 r.) oraz pismem z 8 grudnia 2016 r. (data wpływu 8 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Dnia 24 października 2016 r. wniosek uzupełniono o pełnomocnictwo oraz o potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej, natomiast pismem z 8 grudnia 2016 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż hurtowa i detaliczna pianki poliuretanowej oraz artykułów ogólnoprzemysłowych i w związku z tym Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Poza prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca posiada gospodarstwo rolne, za pośrednictwem którego prowadzi działalność rolniczą polegającą na uprawie i sprzedaży zbóż: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i jęczmienia. Jednocześnie Wnioskodawca jako właściciel nieruchomości, które posiada jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wynajmuje je w całości lub części innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą i osiąga z tego tytułu przychody z najmu prywatnego opodatkowane na zasadach ryczałtowych. W posiadanym gospodarstwie rolnym Wnioskodawca wykorzystuje stanowiącą jego własność niezabudowaną nieruchomość gruntową, położoną w miejscowości A., oznaczoną numerami działek 25/2 (dwadzieścia pięć łamane przez dwa) oraz 25/3 (dwadzieścia pięć łamane przez trzy), o łącznej powierzchni równej 12,83.77 ha (dwanaście hektarów osiemdziesiąt trzy ary siedemdziesiąt siedem metrów kwadratowych), dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, w którym jest wskazana jako przeznaczona pod zabudowę. Nieruchomość Wnioskodawca nabył od ojca w drodze darowizny w 2014 roku do swojego majątku odrębnego. Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedaż Nieruchomości na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Nabywca albo Inwestor), będącej zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Z zawartej umowy przedwstępnej wynika, że Inwestor na Nieruchomości zamierza zrealizować inwestycję w postaci budowy parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego z niezbędną infrastrukturą (dalej: Inwestycja). Wnioskodawca nie podejmował względem Nieruchomości jakichkolwiek aktywnych działań związanych z obrotem nieruchomościami, w szczególności nie szukał chętnych do nabycia Nieruchomości. To Inwestor zwrócił się do Wnioskodawcy z ofertą nabycia Nieruchomości. Inwestor przedsięwziął szereg czynności mających na celu zarówno weryfikację stanu, jak i przydatności Nieruchomości do przeprowadzenia zamierzonej Inwestycji, w tym w szczególności: analizy stanu prawnego czy też warunków glebowo-środowiskowych Nieruchomości. Na moment złożenia niniejszego wniosku Wnioskodawca zawarł przedwstępną umowę sprzedaży z Nabywcą, w związku z czym udzielił również użyczenia Nieruchomości firmie projektowej działającej na zlecenie Inwestora, do prowadzenia prac przygotowawczych związanych z Nieruchomością; umowa użyczenia nie przewiduje żadnego wynagrodzenia dla Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right