Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2016, sygn. ILPB1-1/4511-1-108/16-2/APR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1-1/4511-1-108/16-2/APR

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z możliwością zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2016 r. (data wpływu 29 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z możliwością zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z możliwością zastosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy. Zatrudnia od 1 stycznia 20xx r. na umowę o pracę grafika. Dokładna nazwa stanowiska brzmi: Art Director grafik kreatywny, co w terminologii branżowej oznacza dyrektora artystycznego i grafika, który tworzy koncepcje graficzne i je realizuje przy użyciu programów graficznych na komputerze oraz tworzy projekty graficzne technikami tradycyjnymi: rysuje i maluje grafikę. Większość prac, które wykonuje w ramach zakresu obowiązków to czynności twórcze, których wynikiem jest powstanie utworów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pracownik tworzy dzieła, które cechuje walor oryginalności i indywidualności a są to: projekty graficzne reklam, okładek książek i wydawnictw firmowych, ilustracje, plakaty, kartki, infografiki, obrazki do internetu. Załącznikiem do umowy o pracę grafika jest umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz zakres obowiązków, który opisuje zakres czynności w ramach umowy o pracę i określa procentowy udział czynności twórczych w stosunku do czynności odtwórczych, jako 80% do 20% (podpisany od 1 czerwca 20xx r.) całego wynagrodzenia, a więc 80% wynagrodzenia odpowiadająca pracy twórczej stanowi jednocześnie honorarium z tytułu przeniesienia na pracodawcę majątkowych praw autorskich do utworów pracowniczych. Od 1 czerwca 2016 r. prowadzona jest szczegółowa ewidencja czasu pracy z rozpisaniem godzin poświęconych na czynności twórcze i odtwórcze. Od miesiąca czerwca br. Wnioskodawca zastosował przy obliczaniu należnej zaliczki na podatek dochodowy do części wynagrodzenia odpowiadającej pracy twórczej 50% koszty uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00