Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2016, sygn. ILPP1-3/4512-1-26/16-2/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1-3/4512-1-26/16-2/JN
Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przy sprzedaży samochodów używanych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2016 r. (data wpływu 25 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przy sprzedaży samochodów używanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia przy sprzedaży samochodów używanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada w ewidencji środków trwałych samochody osobowe służbowe. Wartość początkowa samochodów została przyjęta na podstawie ceny zakupu brutto wynikającej z faktury zakupu. Wnioskodawca nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu samochodów, więc nie odliczał podatku VAT. Przedmiotowe samochody były i są wykorzystywane jedynie w celach służbowych, na potrzeby podstawowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Dokonywał i dokonuje on odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodów. Czynności wykonywane w ramach podstawowej działalności gospodarczej to czynności zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38-41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. U Wnioskodawcy występują również czynności opodatkowane, takie jak np. wynajem pokoi i lokali biurowych. Jest to działalność uboczna. Udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, nie przekroczył w latach ubiegłych, ani nie przekracza 2%. Wnioskodawca uznaje więc, zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2, że proporcja ta wynosi 0%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right