Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2016, sygn. ILPP2/4512-1-231/16-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-231/16-2/JK
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dzierżawy lokali użytkowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków bieżących i inwestycyjnych związanych z dzierżawionymi lokalami użytkowymi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2016 r. (data wpływu 7 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dzierżawy lokali użytkowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków bieżących i inwestycyjnych związanych z dzierżawionymi lokalami użytkowymi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dzierżawy lokali użytkowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków bieżących i inwestycyjnych związanych z dzierżawionymi lokalami użytkowymi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Gmina) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Gmina jest właścicielem lokali użytkowych, które znajdują się na terenie Gminy. Zostały one wydzierżawione/wynajęte na rzecz zainteresowanych podmiotów zewnętrznych na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, w szczególności Gmina odpłatnie udostępnia lokale na cele prowadzenia tzw. ośrodka zdrowia. Z tytułu dzierżawy przedmiotowych lokali użytkowych Gmina pobiera od dzierżawiących określone w zawartej umowie wynagrodzenie, dokumentowane wystawianymi przez Gminę fakturami VAT, które Gmina ujmuje w swych rejestrach sprzedaży. Wartość netto wraz z należnym podatkiem VAT z tytułu dokonywania przedmiotowych czynności. Gmina wykazuje w składanych deklaracjach VAT-7. Czynsz dzierżawny skalkulowany jest jako iloczyn powierzchni dzierżawionego lokalu i określonej stawki za jeden m2. Dodatkowo dzierżawcy zobowiązani są uiszczać opłatę w formie ryczałtu na pokrycie bieżących kosztów utrzymania lokalu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right