Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2016, sygn. ILPP2/4512-1-89/16-2/OA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-89/16-2/OA

Podatek od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z demontażem tzw. ,,kratki w opisanym we wniosku samochodzie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z demontażem tzw. ,,kratki w opisanym we wniosku samochodzie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z demontażem tzw. ,,kratki w opisanym we wniosku samochodzie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2010 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu był samochód z kratką, posiadający dwa rzędy siedzeń, według ówczesnych przepisów spełniający kryteria samochodu ciężarowego, co zostało potwierdzone świadectwem homologacji. Zarówno od czynszu inicjalnego, jak i od poszczególnych rat leasingowych Wnioskodawca odliczał 100% podatku VAT (umowa leasingu w wymaganym przepisami czasie została zgłoszona w Urzędzie Skarbowym). Po czterech latach umowa leasingu zakończyła się i Wnioskodawca w grudniu 2014 r. wykupił samochód. W styczniu 2015 r. został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest do dziś wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W momencie wykupu auta z leasingu przepisy w sprawie możliwości odliczenia podatku VAT były już inne i w związku z tym Wnioskodawca odliczył tylko 50% podatku naliczonego jak dla samochodu osobowego. Zainteresowany odlicza tylko 50% podatku naliczonego od bieżących wydatków na paliwo oraz inne koszty związane z użytkowaniem auta w celach gospodarczych. W przyszłości Wnioskodawca chciałby zdemontować kratkę w samochodzie, bowiem i tak nie spełnia on zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, warunków dla samochodu ciężarowego. Nie zostało dla niego wydane zaświadczenie przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, bowiem nie spełnia on z warunków art. 3 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Obecnie kwalifikuje się na samochód osobowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00