Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2016, sygn. ILPP2/4512-1-150/16-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-150/16-2/JK

Podatek od towarów i usług w zakresie obliczenia kwoty podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia proporcji, wskazanym w art. 86 ust. 2a ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia brak daty sporządzenia (data wpływu 1 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obliczenia kwoty podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia proporcji, wskazanym w art. 86 ust. 2a ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obliczenia kwoty podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia proporcji, wskazanym w art. 86 ust. 2a ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza nabywać pakiety wierzytelności obcych po cenach niższych od ich wartości nominalnych (tzw. wierzytelności trudne). Uzyskane przychody z tytułu spłaty przez dłużników należności głównej odnoszone będą na konta przychodów z podstawowej działalności operacyjnej, z kolei koszty nabytych wierzytelności odnoszone będą na konto koszt własny zakupionych wierzytelności.

Zakup przedmiotowych wierzytelności nie będzie podlegał podatkowi od towarów usług. Od zakupów uiszczany jest podatek PCC (1%). Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podstawowy rodzaj działalności Spółki (około 60% przychodów) stanowią usługi prawnicze opodatkowane stawką 23%. Spółka nie świadczy usług zwolnionych z VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00